• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Neden Bir Psikoloğa Gitmeliyim?


Yaşam her zaman olumlu olaylarla seyretmez, zaman zaman bizde olumsuz etkiler yaratan zorlayıcı olaylar da içerir.  Bazen travmatik olayların etkisi, bazen süreklilik kazanan olumsuz olayların etkisi, zihinsel ve duygusal yaşantımız ile davranışlarımızda olumsuzluklar yaşamamıza, uyum süreçlerimizin bozulmasına neden olabilir. Bu tür yaşantılar, bazen dış dünya ile uyum süreçlerimizde bazen de işsel yaşantılarda olumlu değişiklikler yaratmamızı gerektirir. İnsanlar genelde, çözümleyici ya da iyileştirici bir süreci sağlıklı ve etkili bir şekilde ortaya koyabilmek için bir psikolog ile çalışmaya ihtiyaç duyarlar.

Bireyin, bir psikologu görme nedenleri arasında depresyon, anksiyete,ilişki sorunları, yaşam değişiklikleri (evlilik, doğum, yeni bir iş, sevdiğini
birlini kaybetme v.s.),bağımlılık yapan davranışlar, travmatik yaşantılar (ciddi kazalar, taciz), yeni bir kariyer seçimi, manevi meseleler yer alır.İnsanın ruhsal yapısını ve yaşam ile uyumunu içeren bu türden problemler temelde bir psikoloğun ya da bir psikiyatristin ve bazı durumlarda her ikisinin birlikte çalışmasını gerektiren problemlerdir. Problemlerin çözümü ya da iyileştirilmesi için bir psikologla çalışmayı tercih eden kişiler, eğitimleri,deneyimleri ve performansı açısından uygun bir psikoloğa ulaşmaya çalışırlar.

Empati Psikolojik Hizmetler